Stephen Fry

Születési név: Stephen John Fry
Születési idő: 1957. augusztus 24.
Születési hely: Hampstead, London, Egyesült Királyság
Foglalkozás: színész, író, komikus
Magasság: 194 cm
Eredeti hajszín: barna
Szemszín: kék
Csillagjegy: Oroszlán
Stephen John Fry 1957 augusztus 24-én született Londonban. Édesanyja Marianne Eve Fry, édesapja Alan John Fry, fizikus és feltaláló. Anyai nagyszülei, Martin és Rosa Neumann zsidó származásuk miatt az akkor még Magyarországhoz tartozó Surányból Angliába emigráltak, anyai nagynénje és az unokatestvérei azonban Auschwitzban haltak meg.
Fry Norfolkban nőtt fel. Több általános iskolába is járt, mert kiemelkedő tehetsége és intelligenciája ellenére nagyon nehezen kezelhető gyerek volt, így szinte mindenhonnan kirúgták.
17 évesen, miután otthagyta a Norfolki Művészeti és Műszak Középiskolát ellopta az egyik családtagja hitelkártyáját és megszökött otthonról. Swindonban tartóztatták le, és három hónapot töltött fogságban a Pucklechurch Börtönben. A büntetés letöltése után folytatta tanulmányait a Norwtich Városi Középiskolában. A jegyei jók voltak, így megnyert egy ösztöndíjat a cambridge-i Queen’s College-ba, és angol irodalom szakon diplomázott. Cambridge-ben csatlakozott a színjátszó körhöz, és itt találkozott jó barátjával és jövőbeli kollégájával, Hugh Laurie-val, akivel igen hamar megtalálta a közös hangot. A közösen megírt és közösen előadott jeleneteikből született meg végül a sokak által a mai napig nagyon kedvelt „A bit of Fry and Laurie” című televíziós produkció, mely négy évadot megért és elindította mindkettejük tévés karrierjét, illetve a Jeeves and Wooster című vígjáték sorozat, mely P.G. Woodhouse brit komikus írásainak adaptációja volt. Laurie-val máig a legjobb barátok maradtak, és ő az Amerikában a House című sorozattal befutott színész mindhárom gyermekének keresztapja. A karácsonyt is rendszeresen együtt töltik.
Fry karrierje változatos és sokszínű. Színházi szerzőként, rendezőként, íróként , színészként, műsorvezetőként, sőt, újságíróként is megállja a helyét. Számtalan könyvet, forgatókönyvet, színdarabot megírt már, bár ő maga évekig nem játszott színházban. 1995-ben, egy színházi előadáson hirtelen páni félelem fogta el, elszökött és megpróbált öngyilkosságot elkövetni. Az orvosok kiderítették, hogy mániákus depresszióban szenved, és bár kiváló kezelésben részesült, a színházi karrierjének jó időre vége szakadt. Sokáig nem mert színpadra állni, 2010-ben azonban új szenvedélyének, a stand-up-comedynek hódolva több nagysikerű előadást tartott Ausztráliában és Angliában is. 2012-ben szeptemberében végleg úrrá lett eme félelmén és visszatért a Shakespeare's Globe színpadára. A Vízkereszt, vagy amit akartok című darabban nyújtott alakításáért a kritikusok lelkesedtek.
Tehetsége a filmezés és a forgatókönyvek terén is bizonyítást nyert. Legismertebb filmes szerepe az 1997-ben készült Wilde című dráma, melyben Oscar Wilde-ot személyesítette meg. A szerep több szempontból is testhez álló volt, hiszen Fry 13 éves kora óta rajong az íróért, ráadásul ő maga is homoszexuális. Ez utóbbit nagyon nehezen fogadta el, mert bár felvállalta nemi hovatartozását, 16 évig - 1979 és 1995 között – önkéntes cölibátusban élt.
Több rádiós és televíziós műsor vezetője volt, jelenleg is fut a népszerű QI (Quite Interesting) kvízshowja. Utóbbi években dokumentum-sorozatai is elismerést szereztek, a 2006-ban készült The Secret Life of the Manic Depressive (A mániákus depressziósok titkos élete) című sorozata Emmy-díjat nyert. 2007-ben mutatták be a HIV-fertőzöttekről szóló dokumentumfilmjét. Ám rengeteg hangos könyvhöz is asszisztált, legnépszerűbb és legnagyobb ilyen jellegű munkája a Harry Potter 7 kötetének felolvasása volt, de ő olvasta fel Douglas Adams nagysikerű regényét, a Galaxis Útikalauz Stopposoknak címűt is.
Színházi munkái közül talán a legnépszerűbb annak az 1930-ban készült, Me and My Gir című musicalnek a feldolgozása, mely 1984-ben debütált az ő rendezésében a West Enden és később a Broadwayn is bemutatták.
Kora ellenére modern felfogású, és szereti az Internetet. A Twitter profiljának rengeteg követője van, és szívesen részt vesz saját honlapja szerkesztésében is.
Fry saját bevallása szerint ateista nézeteket vall, és 2009-ben nyíltan felvállalta ellenszenvét a katolikus egyházzal szemben a homoszexualitás ellenes tanai miatt. Szerinte az egyház több problémát okozott a történelem során, mint jót. Ő maga – bár nehezen fogadta el -, sosem tagadta nemi hovatartozását. 14 évig élt együtt Daniel Cohennel, de kapcsolatuk 2010-ben véget ért.
Jelenleg Hollywoodban és Londonban is van otthona. Amikor Londonban tartózkodik, egy régi taxival furikázik, és mivel tréfás kedvű, jó kedélyű figura, olykor megtréfálja a taxira vadászó gyanútlan utazni vágyókat.
Sokat jótékonykodik. Támogatja a mániákus depresszióban, HIV-fertőzésben és egyéb, mentális betegségekben szenvedők megsegítését, mely tevékenységéért 2011. januárjában a University of Sussex tiszteletbeli doktorrá avatta. Az Anglia Ruskin University és Queen’s College is kitüntette hasonló érdemeiért. Fry azonban nem csak a betegeket, de a fiatal tehetségeket is támogatja; ő a patrónusa Norwich Playhouse Theatre-nek és a Vice President of The Noël Coward Society-nek is. Ezenkívül jó brithez méltóan szereti a futballt, és 2010 augusztusában csatlakozott a Norwich City Football Club igazgatói csapatához is.
2011 februárjában a Harvard Egyetem életműdíjjal jutalmazta kultúrális és humanitárius munkájáért.
2013-ban várható a The Hobbit c. film bemutatója, és készül A Canterville-i kísértet c. híres Wilde regény filmes feldolgozása is, melyben Stephen ismét régi barátjával, Hugh Laurie-val fog együtt játszani.
Legújabb dobása egy dokumentumfilm a zeneszerző, Richard Wagner életéről és munkásságáról. Ebben a dokumentációban Fry bejárja mindazokat a fontosabb helyeket, ahol Wagner megfordult, és mivel maga is gyerekkora óta rajong a művészért, igazi lelkesedéssel vezeti a nézőt útja során.
Érdekességek:
* Pipázik.
* Jethro Tull rajongó.
* 6 éves korában eltört az orra, amikor egy játszótéren baleset érte.
* A J.K. Rowling népszerű regényeiből, a Harry Potterből készült hangoskönyveken az ő hangja hallható.
*Teddy Mackókat gyűjt.
Forgatókönyv:
Stephen Fry: HIV & Me (2007)
Varázsfuvola (The Magic Flute) (2006)
Bright Young Things (2003)
Fire Island (tv-sorozat; 1999)
A Bit of Fry and Laurie (1987-1995)
Hysteria 2! (tv, 1989)
Hysteria! Hysteria! Hysteria! (tv, 1988)
The Laughing Prisoner (1tv, 987)
Saturday Live (tv; 1986)
Pushing Up Daisies (tv; 1984)
The Crystal Cube (tv; 1983)
Alfresco (tv-sorozat; 1983)
There's Nothing to Worry About! (tv-sorozat, 1982)
Cambridge Footlights Revue (1982)
Producer:
Az igazak ügyvédje (Kingdom) (tv-sorozat, 2007-2008)
Bright Young Things (2003)
Rendezõ:
Bright Young Things (2003)
Egyéb:
QI – mûsorvezetõ (2003-2007)
Stephen Fry: HIV & Me (2007)
Stephen Fry: Guilty (2007)
Extras (2006)
Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive (2006)
Who Do You Think You Are? (2006)
Rescuing the Spectacled Bear (2003)
Paddington Bear: The Early Years (2001)
Könyvei:
Paperweight (esszégyûjtemény) (1992)
The Liar (1992)
The Hippopotamus (1994)
Making History (1996)
Moab is My Washpot (önéletrajz) (1997)
The Stars' Tennis Balls (2000)
Rescuing the Spectacled Bear: A Peruvian Diary (2002)
Stephen Fry's Incomplete and Utter History of Classical Music (2004)
The Ode Less Travelled: Unlocking the Poet Within (2005)
Forrás: https://starity.hu/sztarok/stephen-fry/eletrajz/
|